Щороку у 16 тисяч українських жінок діагностують рак молочної залози. На жаль, врятувати вдається усього лише половину з них. Головною причиною є те, що 1⁄4 пухлин виявляють надто пізно. Практично половина жінок після 40 років зовсім перестають проходити обстеження.
Чинники, що впливають на вірогідність захворювання раком грудей:
Вік. Чим людина старша, тим вище ризик появи у неї будь-якої злоякісної пухлини. Більше 70% випадків раку грудей зустрічаються у жінок, що досягли 50-річного віку.
Стать. У чоловіків рак молочної залози також може зустрічатися, але це трапляється набагато рідше.
Вік початку і закінчення менструацій. Жінки з початком менструації в 16 років і пізніше рідше піддаються раку грудей, ніж жінки, у яких початок менструацій стався у віці до 12 років. У жінки, в якої менопауза настала в 45 років, ризик захворіти раком молочної залози в 2-2,5 рази менше. У жінок з припиненням менструацій в 55 років і старше – навпаки.
Якщо сталося видалення яєчників і настання штучної менопаузи в 40 років, то ризик появи новоутворення в грудях знижується в 2 рази (в порівнянні з жінкою, у якої в 45-54 роки настала природна менопауза).
Репродуктивна функція. Жінки, які першу дитину народжують після 35 років, піддають себе раку грудей в 3 рази більше. Чим більше разів жінка народжувала, тим нижче у неї ризик раку грудей.
Лактація. Чим довше жінка годує грудьми, тим нижче ризик утворення раку грудей.
Гінекологічні захворювання, такі як міома матки, ендометріоз, хронічне запалення придатків, гіперпластичні процеси ендометрія можуть впливати на підвищення ризику цього виду раку.
Спадковість. Найчастіше мутації зустрічаються в генах BRCA1 і BRCA2. У жінок, що успадкували мутації в цих генах, ризик розвитку раку молочної залози зростає до 80%. Ймовірність розвитку випадкового раку грудей впродовж життя досягає 12%.
Замісна гормональна терапія. Тривала замісна гормональна терапія позначається на підвищенні ризику раку грудей. Особливу небезпеку несе в собі прийом тільки естрогену (без прогестерону).
Прийом алкоголю. Алкоголь грає мізерну роль у підвищенні ризику раку молочної залози. Проте важливо пам'ятати, що, вживаючи значну кількість алкоголю, ви підвищуєте ризик раку порожнини рота, гортані і стравоходу.
Куріння. Куріння сприяє збільшенню вірогідності виникнення раку легенів, порожнини рота, гортані, стравоходу, сечового міхура і підшлункової залози, а також є причиною підвищеної смертності від онкологічних захворювань.
Рак грудей у минулому. Ризик появи нової злоякісної пухлини в залозі підвищується, якщо раніше він був у другій молочній залозі.
Радіація.
Зайва маса тіла. Найнебезпечнішим є жирове відкладення в ділянці живота.
Спорт. Завдяки регулярній фізичній активності можна знизити ризик розвитку багатьох злоякісних пухлин, у тому числі і раку грудей.
Мамографічна щільність є мірою щільності молочної залози при мамографії. Фахівці встановили, що у жінок однакового віку ризик раку молочної залози вищий, якщо підвищена мамографічна щільність.
Штучне освітлення. Існують дані про те, що штучне освітлення в нічний час грає роль в підвищенні ризику раку молочної залози. Але точні епідеміологічні дослідження в цій області не проводилися. Дія світла в нічний час доби призводить до порушення функції епіфізу, що спричиняє за собою зниження синтезу гормону мелатоніну. Мелатонін відповідає не лише за циркадні ритми, але і за ефективну роботу імунної системи. Експеримент показав, що у щурів, що знаходяться в постійно освітленому місці, поява пухлини молочних залоз набагато вища.
Якщо ви зустрілися з одним або декількома з цих чинників, зовсім не обов'язково, що ви захворієте на рак молочної залози. Але у такому разі варто відвідати лікаря. Навіть якщо у вас не виявлений жоден з перерахованих чинників, важливо пам'ятати, що профілактичний огляд необхідно проходити раз на рік у віці до 40 років і раз на півроку після 40.
Comments